Google+

Bóle zębów

Bóle zębów

 

Są szczęśliwcy, którzy nigdy ich nie poznali, są i tacy, którzy borykają się z nimi od dzieciństwa. Większość osób ma z ich powodu problemy przynajmniej kilka razy w życiu. Bóle zębów uznawane są za szczególnie nieprzyjemne, być może dlatego, że wymagają zdecydowanego leczenia, którego większość z nas bardzo się obawia.
Zmiany zapalne w obrębie zębów niosą ze sobą możliwość poważnych powikłań – od miejscowego zapalenia kości i zatok po choroby żołądka, nerek, a nawet serca. Chory ząb staje się źródłem bakterii, które mogą przedostawać się do narządów wewnętrznych.

 

Ból zęba najczęściej spowodowany jest stanem zapalnym, który rozwija się w miazdze lub jej bezpośredniej okolicy.

Dlaczego boli?

 

Ból zęba najczęściej spowodowany jest stanem zapalnym, który rozwija się w miazdze lub jej bezpośredniej okolicy. Stan zapalny powoduje powstanie ropnia, przetoki, ziarniniaka lub torbieli. Chory ząb jest bardzo tkliwy i wrażliwy na temperaturę. Wymusza to zmianę sposobu przeżuwania pożywienia. Ból ma wtedy charakter pulsujący, zgodnie z rytmem serca. Ma także tendencję do nasilania się. Nieleczony, może trwać bardzo długo. W bardziej zaawansowanych stanach dochodzi do obrzęku policzka i języka, pojawia się temperatura.
Przyczyną bólu zęba jest najczęściej próchnica. Leczenie niemal zawsze związane jest interwencją stomatologiczną, podawaniem niesterydowych leków przeciwbólowych, w wybranych przypadkach antybiotyków.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Przyczyny dolegliwości

 

Zapalenie bakteryjne
Nieleczone może doprowadzić do ropnia. Jego przebicie się przez kość do jamy ustnej tworzy przetokę, z której stale wycieka ropa. Stan taki nie jest zwykle bolesny, ale wymaga leczenia farmakologicznego i chirurgicznego. Czasami ropień przebija się do zatok, wywołując ich stan zapalny.

 

Zapalenie miazgi
Ból obejmuje większy obszar, jest tępy i zwykle o dużym i bardzo dużym nasileniu. Często towarzyszy mu obrzęk policzka i powiększenie okolicznych węzłów chłonnych podżuchwowych i szyjnych.

 

Nadwrażliwość
Bóle zębów mogą przybierać także łagodniejszą postać – nadwrażliwości na temperaturę i niektóre, zwłaszcza kwaśne posiłki. Ból jest nagły, pojawia się natychmiast po zadziałaniu bodźca, np. niskiej temperatury podczas jedzenia lodów, i ustępuje chwilę po jego zniknięciu. Ma charakter ostry, zwykle umiejscowiony, kłujący. To sygnał, że z zębem dzieje się coś niedobrego i natychmiast trzeba udać się do stomatologa. Część naddziąsłowa zęba pokryta jest najtrwalszym materiałem, jaki występuje w ciele człowieka – szkliwem. Jednak i ono z czasem ulega uszkodzeniu. Pokarmy, bakterie, przebyte choroby i ich leczenie, zgrzytanie zębami, stosowanie niewłaściwych metod higienicznych i zbyt twardej szczoteczki do zębów często prowadzi do pęknięć szkliwa i jego ubytków.

 

dr Małgorzata Miller, specjalista chorób wewnętrznych