Google+

Bóle głowy

Bóle głowy

 

Bóle głowy to jedna z częstszych dolegliwości. Przynajmniej kilka razy w życiu odczuwał je każdy, ale są pechowcy, którzy doświadczają ich kilka razy w tygodniu. Badania wskazują, że około 80% osób dorosłych skarży się na bóle głowy co najmniej raz do roku, a 36% kobiet i 19% mężczyzn zgłasza dolegliwości nawracające.

 

Badania wskazują, że około 80% osób dorosłych skarży się na bóle głowy co najmniej raz do roku, a 36% kobiet i 19% mężczyzn zgłasza dolegliwości nawracające.

Dlaczego boli?

 

Głowa może boleć z bardzo wielu powodów. Poza urazami, ból głowy mogą wywołać: hałas, silne światło lub półmrok, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, przebywanie w dusznych pomieszczeniach, długotrwała intensywna praca umysłowa, napięcie emocjonalne i jego ustąpienie, długotrwałe czytanie, głód i przejedzenie, stany infekcyjne dróg oddechowych, choroby przewodu pokarmowego, stany podgorączkowe i temperatura, zapalenia zatok i katar. Ta długa lista zawiera tylko te z powszechniejszych przyczyn. Poza tym głowa może boleć z powodu infekcji układu nerwowego, chorób nowotworowych, nadciśnienia tętniczego, chorób oczu i uszu, różnego rodzaju zatruć, a nawet... chrapania. Także przewlekłe stosowanie leków w celu zniesienia dolegliwości bólowych dość często zakończyć się może bólami głowy. Przyjmuje się, że dotyczy to 15% chorych. Bóle takie przypominają te napięciowe, obejmują całą głowę lub lokalizują się w skroniach i wymuszają kolejne dawki leku, co zamyka pętlę uzależnienia. Przyczyna tych dolegliwości nie jest znana, ale zauważono, że podawanie w tej sytuacji leków przeciwdepresyjnych przynosi pewną poprawę.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Typy bólów

 

Najczęstszą przyczyną bólu głowy, którego źródło leży w samej głowie i nie jest związane z innymi chorobami, jest migrena. Bardzo częste są też bóle typu napięciowego i ból klasterowy.

 

Migrena
Ból jest często jednostronny, pulsujący, o nasileniu od średniego do bardzo intensywnego. Narasta przy poruszaniu się i trwa średnio od 4 do 72 godzin. Bólowi mogą towarzyszyć nudności i wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, hałas, dotyk. Często przed jego pojawieniem się odczuwalne są objawy przepowiadające, czyli tzw. aura: zaburzenia smaku i zapachu, zaburzenia pola i ostrości widzenia, nadwrażliwość na światło i dźwięk. To najwłaściwszy moment, by przyjąć leki przeciwbólowe. Ta, jak ją kiedyś określano – królewska choroba – dotyka około 10% Polaków. Częściej chorują kobiety. U 90% pacjentów pojawia się przed 40. rokiem życia, ale jak się okazuje mogą na nią cierpieć zarówno dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. Przyczyna migreny nie jest dokładnie poznana. Najczęściej doszukuje się jej w zaburzeniach neurohormonalnych (głównie przemianach neuroprzekaźników, np. serotoniny) i funkcjonowaniu układu naczyniowego mózgu. W leczeniu migreny stosuje się m.in. niesterydowe leki przeciwzapalne, czasem również sterydy, ergotaminę, tryptany, β-blokery, blokery kanału wapniowego, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpadaczkowe, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Więcej dowiesz się w tekście poświęconym migrenie.

 

Ból klasterowy
Przez wielu chorych jest określany jako najsilniejszy, jaki kiedykolwiek przeżyli. Pojawia się nagle w okolicy oczu i odczuwany jest jako trudne do wytrzymania ukłucia. Zwykle towarzyszą mu łzawienie, wyciek z nosa, wzmożona potliwość na czole i zaczerwienienie spojówek. Niekiedy atakowi towarzyszą objawy przepowiadające: mrowienie w okolicy oczu, mroczki, łagodny ból głowy czy wzmożenie łaknienia. Najczęściej choroba występuje u osób między 20. a 30. rokiem życia. Może jednak dotykać zarówno dużo młodszych, jak i starszych. Ból klasterowy częściej odczuwają mężczyźni niż kobiety. Zauważono także, że 75-85% mających takie dolegliwości to palacze. I tu, podobnie jak w migrenie, przyczyna bólu nie jest do końca znana – najpewniej związana jest z układem naczyniowym i zaburzeniem wydzielania neurohormonów. W leczeniu stosuje się m.in. czysty tlen do oddychania, tryptany, blokery kanału wapniowego, leki przeciwpadaczkowe i przeciwdepresyjne, a nawet naświetlanie promieniowaniem rentgenowskim.

 

Ból napięciowy
Częściej dotyka kobiet. Ma zazwyczaj umiarkowane nasilenie. Występuje niezależnie od wieku. Są dane mówiące, że z jego powodu cierpi nawet około 7% dzieci w wieku od 5 do 15 lat. W przypadku tego typu bólu odczuwana jest niekiedy niewielka tkliwość przyczepów mięśni potylicy i skroni. Zauważono też, że może mu towarzyszyć wzmożone napięcie mięśni karku i barków. U osób cierpiących z powodu bólu napięciowego często pojawiają się cechy depresji oraz hipochondrii. Leczenie obejmuje m.in. profilaktykę psychologiczną, stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz leków przeciwdepresyjnych.

 

dr Małgorzata Miller, specjalista chorób wewnętrznych