Google+

Bóle brzucha

Bóle brzucha

 

Nie ma takiej osoby, która choćby raz w życiu nie odczuwała bólu brzucha. Bóle brzucha związane są ze stanami emocjonalnymi, pokarmami i sposobem ich spożywania, wysiłkiem fizycznym i jego brakiem, wysoką i niską temperaturą otoczenia, czynnikami chemicznymi oddziałującymi na organizm oraz chorobami rozwijającymi się w jego obrębie. Ból brzucha zwykle dość szybko sam ustępuje, czasem jednak jest pierwszym objawem bardzo poważnej, potencjalnie zagrażającej życiu choroby, jak przebicie ścian przewodu pokarmowego czy zapalenie wyrostka robaczkowego.
Większość dolegliwości z jamy brzusznej nie wymaga natychmiastowej interwencji, jednak w przypadku pojawienia się objawów niepokojących jest ona niezbędna. Do objawów tych należą: ostry ból brzucha z wymiotami i zatrzymaniem gazów i stolca, przewlekły ból z krwią w kale, ból z  towarzyszącą żółtaczką, ból z równoczesnym spadkiem ciśnienia tętniczego i przyśpieszeniem tętna, ból z równoczesną obroną mięśniową, ból wybudzający w nocy, a także ból z towarzyszącym zmniejszeniem masy ciała. W takich sytuacjach nie należy czekać „aż samo przejdzie”, tylko niezwłocznie zgłosić się po poradę lekarską.

 

Bóle brzucha związane są ze stanami emocjonalnymi, pokarmami i sposobem ich spożywania, wysiłkiem fizycznym i jego brakiem, wysoką i niską temperaturą otoczenia, czynnikami chemicznymi oddziałującymi na organizm oraz chorobami rozwijającymi się w jego obrębie.

Dlaczego boli?

 

Powodów tej dolegliwości jest tak wiele, że łatwiej chyba wymienić czynniki, które by go nie wywoływały, niż odwrotnie. Spróbujmy jednak wymienić najczęstsze przyczyny bólu brzucha:

  • choroby żołądka i jelit (wywołane przez np. stany zapalne, chorobę wrzodową, zespół jelita drażliwego, nowotwory, niedokrwienie jelit); bóle takie odczuwane są jako kolkowe i nasilające się, o umiejscowieniu w górnej i środkowej części brzucha (czyli nadbrzuszu i śródbrzuszu), często związane z typem przyjmowanych pokarmów,

  • choroby wątroby, trzustki i śledziony (przyczyną może być wtedy zapalenie trzustki, dróg żółciowych, kamica żółciowa, pęknięcie śledziony); ból brzucha zlokalizowany jest wtedy najczęściej w okolicach podżebrowych i w nadbrzuszu, promieniując do pleców i wymuszając zmiany pozycji ciała,

  • choroby układu moczowo-płciowego (najczęstszą przyczyną jest zapalenie układu moczowego i dróg rodnych, kamica nerkowa, ale także nowotwory); ból umiejscowiony jest w podbrzuszu, ma charakter kolkowy, a odczuwany jest niekiedy jako bardzo silny,

  • zatrucia, np. grzybami, ołowiem, arsenem, talem; bóle takie odczuwane są jako ciągłe, tępe, rozlane i połączone z nudnościami,

  • czynniki naczyniowe (choroby, które je wywołują to zator i zakrzepica, tętniak aorty brzusznej); ból pojawia się nagle, jest bardzo silny i trudny do umiejscowienia w jamie brzusznej,

  • choroby spoza jamy brzusznej (przyczyną może być choroba wieńcowa, zapalenie płuc, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa); bóle o charakterze typowym dla choroby zasadniczej, ale przeniesione do jamy brzusznej (najczęściej do nadbrzusza) odczuwane są zwykle jako ciągłe, tępe lub ostre.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Typy bólów

 

Ból trzewny
Jest zwykle ostry, krótkotrwały, ale nawracający. Mogą mu towarzyszyć niepokój ruchowy, wymioty, nie można też określić dokładnie jego lokalizacji. Zwykle łagodzi go zmiana pozycji ciała. Ten typ bólu spowodowany jest rozciąganiem błon surowiczych narządów jamy brzusznej lub skurczem mięśni gładkich jelit, dróg żółciowych lub układu moczowego. Podczas ucisku nie czuć dodatkowej bolesności w miejscach, w których odczuwa się ból trzewny. Do tego rodzaju dolegliwości należą bóle kolkowe, np. w kolce żółciowej czy kamicy układu moczowego.

 

Ból somatyczny
Jest dobrze zlokalizowany, można go wskazać palcem, jest ciągły i tępy. Nieco słabnie w bezruchu, a przy uciskaniu pojawia się wyraźna bolesność. Można też zauważyć wzmożone napięcie mięśni ścian jamy brzusznej – to tzw. obrona mięśniowa. Ten typ bólu spowodowany jest chorobami jelit i otrzewnej.

 

Ból odniesiony
Jest odczuwany w innym miejscu niż działający czynnik bólowy. Mechanizm tej dolegliwości związany jest ze wspólnym unerwieniem różnych miejsc przez ten sam segment rdzenia kręgowego. Zjawisko takie obserwowane jest np. w chorobach dróg żółciowych, wówczas bóle najsilniej odczuwane są w okolicach prawej łopatki.

 

dr Małgorzata Miller, specjalista chorób wewnętrznych